Erdőn, mezőn, Erdélyen át – HAT-20-01-0135

kiemelt_kép

A kirándulást 2021. augusztus 10-13. között valósítottuk meg. Első nap a határ átlépése után hamarosan Nagyszalontára érkeztünk, ahol látogatást tettünk a Csonka-toronyban berendezett Arany János Emlékmúzeumban. Az interaktív kiállítás nagyon tetszett a gyerekeknek. Rövid utazással értük el Nagyváradot, a „Pece parti Párizs”-t. Itt felkerestük az Ady emlékmúzeumot, ahol koszorút helyeztünk el, a Püspöki Palota nemrég megnyílt kiállítótermeit, illetve a püspöki székesegyházat. Nagyváradi sétánk keretében előadást hallgattunk meg a szecessziós építészetről, amelynek jellegzetes épületei itt alapozzák meg a leginkább a város képét. A Királyhágón, a Partium és a történelmi Erdély határán átutazva érkezünk kalotaszegi szálláshelyünkre.

Második nap reggeli után a Tordai-hasadékhoz utaztunk. A kirándulás során felidéztük a hasadékhoz tartozó Szent László-legendát. Tordán, látogatást tettünk a sóbánya hatalmas földalatti termeiben. Itt előadást hallgattunk meg a só útjáról. A kémiai tantárgyhoz kapcsolódóan megvizsgáltuk a só összetételét, élettani hatásait. Kolozsváron a Házsongárdi temetőben tett séta nagy hatással volt mindnyájunkra. Olyan történelmi személyek sírhelyét tekintettük meg, mint gr. Bánffy Miklós vagy gr. Mikó Imre, Erdély híres költői közül láthattuk Dsida Jenő, Tótfalusi Kis Miklós, Apáczai Csere János síremlékét, vagy éppen Kós Károly építész-író családi sírboltját. Alkalmi idegenvezetőnk Gergely Erzsébet volt, a Házsongárdi Alapítvány igazgatója. Ezután felkerestük Mátyás király szülőházát és szobrát, a Szent Mihály-templomot.

Harmadik nap Csíkszeredán a Mikó-várban tettünk látogatást, amely megújult termeivel, interaktív kiállításával teljesen lekötötte a gyerekeket. Ezután Csíksomlyón felkerestük a kegytemplomot, majd a Gyilkos-tóhoz utaztunk, ahol felidéztük a tó kialakulásának mindhárom legendáját. Kirándulásunkat a Békás-szoros szűk szurdokvölgyében folytattuk. Korondon látogatás tettünk egy helyi fazekas kézműves műhelyében. Farkaslakán Tamási Áronra emlékeztünk az író síremlékénél.

Negyedik nap Segesváron városnézés volt a program: az óváros a várral, az Óratorony a 16. századból, a Schülertreppe, a leprások temploma, a hírhedt Vlad Tepes vajda szülőháza és a hozzá köthető Drakula-legenda. Marosvásárhelyen a várat és a vártemplomot tekintettük meg, majd folytattuk a szecessziós építészet kincseinek megismerését: városháza, Kultúrpalota. Nagyszénásra az esti órákban érkeztünk.

A kiránduláson részt vevő tanulók az értékelő óra elején iskolagyűlés keretében mesélték el itthon maradt társaiknak 2021. szeptember 1-jén. Elmondták, milyen élményekben volt részük, ezt egy fotókból összeállított videó bemutatásával tettén meg, beszámoltak a kirándulás alatt szerzett személyes tapasztalataikról, áttekintették a tanulmányi kirándulás megvalósulásának programelemeit és értékelték is azt.