Tanévzáró

355849085_1413891186072551_6887804143185228723_n
„A megszerzett tudás csak akkor válik valódi tudássá, ha képes vagy rá, hogy közöld másokkal.”
(Geert Kimpen)
2023. június 23-án tartottuk tanévzáró ünnepségünket a Nagyszénási Kulturális Központ színháztermében. A tanév utolsó nagy eseményét Hegedüs Renáta Erika 1. osztályos szavalata indította, majd Kunstár Hajnalka igazgatóasszony mondott ünnepi beszédet. Ezt követően Hudák Ildikó pedagógus vehetett át 40 éves pedagógus munkájáért Pedagógus Szolgálati Emlékérmet, akinek 40 éves pályáját az igényesség, a pontosságra és tökéletességre való törekvés, a lelkiismeretesség és a hitelesség jellemezte.

Rubinoklevelet vehetett át 70 éven át kifejtett értékes szakmai tevékenységéért Kulcsár Lászlóné Aranka néni.
Aranka néni az általános iskola első négy osztályát Nagyszénáson végezte. Ezt követően az Orosházi Evangélikus Gimnáziumba került, ahol 1940-1944-ig tanult. A háború, s az azt követő évek nehézségei miatt csak 1948-ban folytatta tanulmányait az Állami Tanítóképzőben Szarvason. Élete meghatározó éveit töltötte itt kiváló tanároktól tanulva, s sok kedves osztálytárssal körülvéve. Velük, akik még élnek, a mai napig is tartja a kapcsolatot, s amíg egészsége, egészségük lehetővé tette rendszeresen találkoznak a régi „Képzőben”, a jelenlegi Múzeumban. A tanítóképző évei után egy év gyakorló tanítását Mátraszőlősön végezte. Általános iskolai tanítói oklevelét 1953. július 3-én vette át Szarvason. Először Csanádapácán kezdett el tanítani, ahol egy tanévet töltött. A következő tanévben már Nagyszénáson folytatta munkáját, és nyugdíjba vonulásáig itt is dolgozott. Először tanítónőként, később hosszú évekig az általános iskola igazgatóhelyetteseként szervezte az oktató-nevelő munkát. 1985-1988 között három tanévet nyugdíjasként még a napköziben tevékenykedett. Az iskolával kapcsolata ezután, sőt máig sem szakadt meg. Szabadidejében helytörténettel foglalkozik, s így az iskola története, az iskolások visszaemlékezésein keresztül volt lehetősége bekapcsolódni nemcsak az elmúlt, hanem a jelenlegi életükbe is. Amíg egészsége engedte rendszeres résztvevője volt az iskolai ünnepségeknek, a tanévnyitó és tanévzáró rendezvényeknek is. Mindig van egy kedves szava a kollégákhoz akár személyesen találkoznak, akár telefonon beszélnek.
Aranyoklevelet vehetett át 50 éven át kifejtett értékes szakmai tevékenységéért Fődi Andrásné Ani néni.
Az általános iskola alsó tagozatát tanyasi iskolában végezte, majd a felső tagozatot Békésen folytatta. A Szegedi Kiss István Gimnáziumba járt, ahol az utolsó másfél évet kollégistaként tanulta végig. Tanulmányi eredményei és szociális helyzete miatt Békés Megye ösztöndíjasaként jelentkezhetett a Tanárképző Főiskolára, ahová felvételt nyert. E nélkül az ösztöndíj nélkül el sem indulhatott volna Szegedre, hiszen még négy fiatalabb testvére tanult ekkor. Már ötödik osztályos kora óta minden nyáron dolgozott. A keresete a következő tanévre való füzetekre, tankönyvekre ment el, ezzel is segítve a család anyagi helyzetén. Nagyon jól teltek a főiskolás évek, lelkiismeretes, következetes tanáraik voltak, akiktől rengeteget tanultak szakmailag is, és emberségből is. Negyedikes korában eljegyezték egymást csoporttársával, Fődi Andrással. Ezután kaptak állásajánlatot a Czabán Samu Általános Iskola vezetőjétől. 1973. február 1-től tanított a Czabán Samu Általános Iskolában. Vőlegényével rövid időn belül összeházasodtak és kiléptek a nagybetűs életbe. 1977-től kezdve már a szaktárgyai tanítása mellett osztályfőnökséget is vállalt. Az osztályfőnökséggel együtt járt az úttörő rajvezetés is, a száz fős csapattáborokban való munkában is részt vett. Néhány évig az iskolai természettudományi munkaközösség vezetője volt. A különböző továbbképzéseken látott új, érdekes módszereket próbálta a napi gyakorlatban felhasználni akár matematikáról, akár fizikáról, akár osztályfőnökségről legyen szó. 2007-ben előnyugdíjba, majd egy év múlva teljes jogú nyugdíjba ment. Tíz év múlva ugyan felkérték heti néhány órára tanítani matematikát és fizikát, de ez az iskola már nem olyan volt, mint a régi. 2000 nyarától csillagászati szakkört vezet községünkben, és folytatja az immár ötven éves csillagászati ismeretterjesztést megyeszerte és itthon is. Nyugdíjas éveit kitölti a család, a két gyerekük, két unokájuk és a csillagászat.
Aranyoklevelet vehetett át 50 éven át kifejtett értékes szakmai tevékenységéért Fődi András.
Fődi András Kelebián született egy három gyermekes család legidősebb gyermekeként. Az általános iskolai tanulmányait Kisszálláson, egy tanyasi általános iskolában végezte, majd a jó hírű kiskunhalasi Szilády Áron Gimnáziumban érettségizett. Előfelvételivel került Szegedre, a főiskolára, ahol nagyon kellemes, szép diákévek következtek. Legtöbben itt tanulták meg a munka és a szórakozás, a magánélet összehangolásának a módját. Nyugodtan készülhettek a nagybetűs életre, hiszen tanáraiktól kellő tudást és az életismeret elemeit is megkapták. 1973. február 1-jén került Nagyszénásra, a Czabán Samu Általános Iskolába. Két hónap múlva összeházasodott volt csoporttársával, Hegyesi Annával, akivel együtt kerültek a nagyközségbe megyei ösztöndíjasként. 1975 szeptemberében a tantestület bizalmából az úttörőcsapat vezetője lett. Ezt a szép feladatot 11 éven át végezhette, miközben megkapta a két legmagasabb úttörővezetői kitüntetést. Hasonló dolog még egyszer előfordult vele, hiszen 1998-ban a szakszervezeti munka segítéséért vehetett át Eötvös József Emlékérmet. 1987-ben igazgatóhelyettesi megbízást kapott. Az új munkakörben nem érezte magát olyan jól, mint az előzőben, de megismerte az iskolai élet egy másik területét. 1990-ben megpályázta az igazgatói munkakört, amelyet el is nyert. Szép időszak következett az oktatásügyben, így az iskola életében is. Sok minden változott, ami izgalmas hétköznapokat eredményezett. Ennek következtében a korábbihoz képest a tantestületi összetartozás erősödött. Az ösztönző légkörben sokáig élvezhették az intézmény önállóságát. Mindeközben pedagógia szakon másoddiplomát szerezett 1994-ben, a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán. 2007-ben nyugdíjba vonult az akkor kedvező törvényi lehetőségekkel élve. 10 évvel később visszahívtak tanítani, életének ez a szakasza három és fél évig tartott. Házasságukból két gyermek született, egy fiú és egy lány. Ők ma már felnőttek, önálló életet élnek. Egy-egy fiú unokával ajándékozták meg őket. Bennük gyönyörködnek, rájuk figyelnek, őket támogatják a lehetőségeik és az ő igényeik szerint.
Ezután kerültek díjazásra azok a tanulóink, akik egész évben kiválóan teljesítettek.
Kimagasló iskolai teljesítményéért nevelőtestületi dicséretben részesültek:
a 4. a osztályból Dobróka Edina, Jónás Alíz és Tóth Zsófia Csenge,
a 4. b osztályból Farkas Luca és Kulcsár Éva Nóra,
az 5. osztályból Farkas Nimród, Gágyor Mihály László, Krivik Renáta és Tarkó Petronella,
a 6. osztályból Balogh Roland, Benkő Antal, Biró Regina, Kiss Réka és Vastag Veronika,
a 7. osztályból Hári Luca, Zalai Zsófia és Zamba Inez,
a 8. a osztályból Kónya Mária.
Kiváló és kitűnő tanulmányi eredményükért könyv- és oklevéljutalomban részesültek:
az 1. osztályból Hegedűs Renáta Erika, Kiss Luca, Konczos Nóra, Kovács Csenge és Tamási Janka Sára,
a 2. a osztályból Andrékó János, Eke Hanna, Nagy Zora Emma, Rajos Levente és Timár Zamira Lia,
a 2. b osztályból Bencsik Botond, Farkas Zalán, Katona-Havancsák Lili és Mohorea Evelin Debóra,
a 4. a osztályból Dobróka Edina, Jónás Alíz, Tóth Zsófia Csenge és Trenka Hanna,
a 4. b osztályból Farkas Luca, Kontra Boglárka Lilla, Kulcsár Éva Nóra, Somodi Dorina Csenge és Szilágyi Ádám,
az 5. osztályból Farkas Nimród, Gágyor Mihály László, Horváth Miklós Ákos, Krivik Renáta, Nagy Ádám ésSzemenyei Vivien,
a 6. osztályból Benkő Antal, Kiss Réka és Szathmáry Boglárka,
a 7. osztályból Hári Luca, Krausz István, Zalai Zsófia és Zamba Inez,
a 8. a osztályból Csegöldi Tamás És Kónya Mária.
Tantárgyi kitűnő tanulmányi eredményükért könyv- és oklevéljutalomban részesültek:
a 2. a osztályból Hlobocsányi Vivien Mária,
a 2. b osztályból Orbán László
A ballagási ünnepségen díszoklevelet vehettek át, most pedig a mellé járó jutalomkönyvet kapták meg a következő tanulók:
kiváló tanulmányi eredményéért Csegöldi Tamás és Kónya Mária 8. a,
kiváló közösségi munkájáért Borsi Anna 8. b,
kiváló közösségi munkájáért és művészeti tevékenységéért Czabai Kira 8. b,
kiváló közösségi munkájáért és művészeti tevékenységéért Hlobocsányi Bettina 8. b,
kiváló tanulmányi eredményéért, közösségi munkájáért és művészeti tevékenységéért Pavló Szandra 8. b,
kiváló tanulmányi eredményéért Popon Gergő Roland 8. b, Rákóczi Botond 8. b és Süle Árpád 8. b osztályos tanulók.
A Mira Csillagászati Egyesület ettől a tanévtől minden évben szeretne egy természettudományos területen kiemelkedő teljesítményt nyújtó diákot díjazni. A Kiss György Természettudományi Ösztöndíjat ebben a tanévben Rákóczi Botond 8. b osztályos tanuló nyerte el eredményei alapján.
Díszoklevelet vehettek át iskolánk igazgatójától a 8. a osztály szülői közösségéből Molnárné Szenczi Éva, a 8. b osztály szülői közösségéből Bertók Mónika és Zamba Anita.
Jó tanuló, jó sportoló diákjainknak jutalmat adott át Radovics István a Nagyszénás SE elnöke:
a 2. a osztályból Kiszel Balázs és Rajos Levente,
a 3. a osztályból Kókai Ádám és Laszli Dávid,
a 3. b osztályból Koncz Márk,
a 4. b osztályból Szilágyi Ádám,
az 5. osztályból Gágyor Mihály László, Horváth Miklós Ákos és Nagy Ádám,
a 8. a osztályból Varga Balázs.
Az ünnepség zárásaként Dobróka Edina szavalatát hallgathatták meg a résztvevők, majd igazgató asszony hivatalosan is lezárta a 2022/2023. tanévet.
köszönjük S. Nagy Péter ügyvezető igazgató úrnak, hogy rendelkezésünkre bocsátotta a színháztermet, munkatársainak pedig köszönet az ünnepség technikai lebonyolításáért.